• چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
 • الاربعا ٢٣ ذی حجّه ١٤٤١
 • Wednesday, August 12, 2020
 • "معتبرترین مرجع علمی، پژوهشی، آموزشی، اطلاعاتی، تحلیلی و راهبردی در حوزه حوادث، بلایا، بحران و ریسک"‌
صفحه اصلی
باشگاه متخصصین
تقویم حوادث و بلایا
گردشگری مجازی rss

پژوهشکده حوادث و بلايا

 

سیر تحول تاریخ زندگی انسان بر روی کره زمین حاکی از آن است که احتمال وقوع اغلب حوادث و بلايا کماکان اجتناب ناپذیر بوده و با ایجاد تغییرات و دست کاری‌های محیطی، جمعیتی و... جوامع به صورت فزاینده‌ای در معرض بلايا قرار دارند. مردم همیشه از وقوع حوادث و بلاهایی که منجر به صدمات و مرگ در طی زندگی‌شان می‌شود، رنج می‌برند و در هراسند. بلایا امروزه نسبت به گذشته نگرانی‌های بسیار بزرگ‌تری برای جامعه بشری در سراسر دنیا ایجاد کرده‌اند.

 

جمهوری اسلامی ایران نیز کشوری بلاخیز است و می‌توان آن‌را یکی از مستعدترین کشورهای جهان برای وقوع حوادث و بلایا دانست. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2008، در یک صد سال گذشته حدود 181 حادثه بزرگ در ایران اتفاق افتاده که منجر به مرگ حدود 160 هزار نفر، مصدومیت بیش از 170 هزار نفر و آسیب‌دیدگی بیش از 44 میلیون نفر شده است. زلزله، سیل و خشکسالی از فراوان‌ترین حوادث در ایران بوده و علاوه بر این ایران جزء 10 کشور پناهنده پذیر دنیا با حدود 1 میلیون نفر پناهنده است. حدود 93 درصد ایران در معرض زلزله قرار دارد و با وجود این که ایران کشوری خشک است 50 درصد خاک آن در معرض وقوع سیل می‌باشد. در 10 سال گذشته در ایران به طور متوسط سالیانه 4000 نفر کشته شده و 55 هزار نفر آسیب دیده‌اند. از طرفی ايران به عنوان يکي از پرحادثه‌ترين کشورهاي در حال توسعه از نظر حوادث ترافيکي بوده و يکي از بالاترين آمارهاي مرگ و مير(27 هزار کشته و 300-500 هزار مصدوم) را دارا می‌باشد.

 

بنابراین ضرورت توجه به بحث مدیریت حوادث و بلایای طبیعی در کشور ما بر کسی پوشیده نیست، طی سال‌های اخیر، اقدامات ارزشمندی در راستای ارتقای مدیریت و کاهش خطر بلایا صورت گرفته است. علی رغم این اقدامات و پیشرفت انکار ناپذیر کشور در این حوزه نگاهی کلی به این مسئله معرف وجود چالش‌های متعددی در زمینه مدیریت حوادث و بلایاست. تعدد سازمان‌ها و ارگان‌های درگیر در خدمات سلامتی در حوادث و بلایای طبیعی، عدم هماهنگی و وحدت فرماندهی علی رغم تشکیل سازمان مدیریت بحران و نبود چارچوب ملی پاسخ از نگرانی‌های‌ست که معرف لزوم بررسی عمیق مدیریت حوادث و بلایا توسط حوزه‌های علمی با حضور صاحبین فرایند و متخصصین دانشگاهی است. در این راستا انجام مطالعات گسترده به منظور:

 

 • -    شناخت مخاطرات، آسیب‌پذیری و ظرفیت‌های موجود در سراسر کشور
 • -    ترسیم نقشه خطر محلی، استانی، قطبی و کشوری به صورت دوره‌ای
 • -    استخراج سناریوهای ملی با استفاده از تجارب و اسناد موجود
 • -    تدوین چارچوب پاسخ ملی
 • -    میزان آمادگی سازمانهای مسئول با توجه به نوع و شدت بلایا و فوریت ها
 • -    تعیین برنامه ­های الگوی مدیریت و کاهش خطر بلایا برای کشورهای منطقه و ملل اسلامی
 • -    میزان انطباق برنامه­ های جاری کشور با رویکردهای اساسی و روزآمد مدیریت بلایا و فوریت ها
 • -    تدوین شاخصهای پایش و ارزشیابی برنامه­ های مرتبط

       و . . .

ضروری بوده و لازم است مورد توجه مراکز علمی، پژوهشی قرار گیرند.

 

در این راستا و با توجه به رسالت علمی بسیج جامعه پزشکی کشور، تجارب ارزنده دفاع مقدس و با توجه به گسترش فزاینده‌ فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی به ویژه شبکه‌ جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، و لزوم سرمایه گذاری وسیع و هدفمند در جهت بهره گیری حداکثری از فرصت های ناشی از آن در جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم و همچنین ضرورت توجه ویژه به فعالیت های علمی و فرهنگی در فضای مجازی کشور، پژوهشکده حوادث و بلایا با هدف انسجام سیاست های راهبردی در حوزه مدیریت بلایا و فوریت ها آغاز به فعالیت نموده است.

 

امید است با راه‌اندازی این پژوهشکده بتوانیم ضمن هماهنگی بین بخشی بین سازمان‌های درگیر با انجام مطالعات جامع و چند سازمانی، مسایل موجود در این زمینه را با استفاده از روش علمی حل نموده توسعه پایدار و روزافزون کشور را تسهیل نماییم.

چشم انداز پژوهشکده:

بانک مرجع علمی و پژوهشی کشور و پژوهشکده ای پویا و نوآوراز طریق پژوهش های بنیادی و کاربردی در حوزه حوادث و بلایا

رسالت پژوهشکده:

افزایش تولید علم و دانش و تقویت پژوهش در حوزه حوادث و بلایا از طریق بهره گیری از تکنولوژی های جدید در بستر مجازی و زمینه سازی جهت ارتقاء کیفیت خدمات و سنجش کارآیی و اثربخشی برنامه ها در قبل، حین و بعد از بحران می باشد.

ساختار پژوهشکده:

   

 

ارتباط با پژوهشکده:

 

                                                                                   

                66934336                      66904492                       ivid.contact@gmail.com                        @ivid_ir

                09335137902

       آدرس پژوهشکده: تهران، خ آزادی، خ رودکی شمالی، خ نیایش شرقی، پلاک 37، واحد 402