• جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
  • اجمعه ٦ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Friday, December 14, 2018
  • "معتبرترین مرجع علمی، پژوهشی، آموزشی، اطلاعاتی، تحلیلی و راهبردی در حوزه حوادث، بلایا، بحران و ریسک"‌
صفحه اصلی
باشگاه متخصصین
تقویم حوادث و بلایا
گردشگری مجازی rss
کد مطلب :   135 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳
- 22:54 تاریخ آخرین ویرایش :
  1393/10/28
بازدید:   37  
 
جمله «هر سال زلزله بم در راه‌های کشور تکرار می‌شود» یعنی چه؟
جمله «هر سال زلزله بم در راه‌های کشور تکرار می‌شود» یعنی چه؟
خبرگزاری تسنیم: کشور در زلزله بم، یکپارچه پُر از اشک و آه شد، اما در حوادث ترافیکی کسی خم هم به ابرو نمی‌آورند، شاید یکی از دلایلش گسترش تلفات در طول زمان (یکسال) و در عرض مکان (کشور) است که کتاب اصول ایمنی و سلامت محیط کار به پرداخته است.

در جدیدترین کتاب اصول ایمنی و سلامت محیط کار کشور تشریح شد

جمله «هر سال زلزله بم در راه‌های کشور تکرار می‌شود» یعنی چه؟

خبرگزاری تسنیم: کشور در زلزله بم، یکپارچه پُر از اشک و آه شد، اما در حوادث ترافیکی کسی خم هم به ابرو نمی‌آورند، شاید یکی از دلایلش گسترش تلفات در طول زمان (یکسال) و در عرض مکان (کشور) است که کتاب اصول ایمنی و سلامت محیط کار به پرداخته است.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،با توجه به  برگزاری نخستین کنگره ملی تروما، کتاب "اصول ایمنی و سلامت در محیط کار" منتشر شد. کتاب اصول ایمنی و سلامت در محیط کار که همزمان با برگزاری نخستین کنگره ملی تروما انتشار می‌یابد، در پیشگیری از سوانح و بیماری‌های ناشی از کار و توجه به مخاطرات گوناگون در محیط کار و نیز ارائه راهکارهای مناسب، بسیار کمک‌کننده است. این کتاب نه تنها به مدیران و کارشناسان ایمنی و سلامت (HSE)، که برای مدیران شرکت‌ها، مؤسسات و سازمان‌ها یک همراه ضروری است. به علاوه برای آحاد اعضای جامعه نیز به همراه داشتن و مطالعه آن، همانند کتاب کمک‌های اولیه نه تنها در محل کار که در محیط خانه نیز بسیار مفید خواهد بود.

 

در پیشگفتار این کتاب آمده است: مخاطرات و حوادث را از جهتی می‌توان به دو دسته تقسیم کرد، گروه اول مخاطرات و حوادث با گستردگی و شمول زمانی و یا مکانی زیاد و معمولاً با شدت کم و گروه دوم مخاطرات و حوادث محدود به لحاظ زمانی و مکانی و با شدت بالا. برای مثال معمولاً برای اینکه میزان تلفات و یا احیاناً خسارات حوادث ترافیکی نشان داده شود، گفته می‌شود، هر سال زلزله بم در راه‌های کشور تکرار می‌شود. یعنی به تعداد قربانیان زلزله بم منابع انسانی از دست می‌روند و تقریباً به اندازه زلزله بم خسارت بر اموال و دارایی‌ها وارد می‌شود.

 

اینکه چرا در فاجعه زلزله بم، کشور (عمده مردم و مسئولان) یکپارچه پر از اشک و آه گردید، اما در حوادث ترافیکی خم هم به ابرو نمی‌آورد، شاید یکی از دلایل اصلی آن گسترش یافتن تلفات و خسارات در طول زمان (یکسال) و در عرض مکان (کشور) باشد که این قابلیت تحمل را ایجاد می‌کند. وگرنه میزان تلفات و خسارات ممکن است حدوداً یکسان باشد.

 

بنابراین گرچه مخاطرات و حوادث شدید، آمادگی جدی‌تری را طلب می‌کند و نیازهای بسیاری را در مدت زمان کوتاهی ایجاد می‌کند و در نتیجه به پاسخ مناسب که فقط با آمادگی لازم میسر است، نیاز دارد، اما اهمیت مخاطرات و حوادث گسترده و با شدت کم نیز در نیاز به توجه (چه در مرحله شناسایی، تحلیل و ارزیابی و چه در مرحله برنامه‌ریزی برای پیشگیری و کاهش خسارات) به هیچ وجه کمتر از حوادث و مخاطرات با شدت بالا نیست، و چه بسا در بسیاری اوقات، در نتیجه عدم توجه و نیز اهمیت ناکافی، مخاطرات با شدت کم در هر نقطه زمانی یا مکانی بتوانند به مخاطرات با شدت بالا تبدیل شده و شرایط اضطراری و احیاناً بحرانی ایجاد کند.

 

در همین راستا مؤلفین (دکتر برهان‌الدین ولدبیگی و دکتر غلامرضا پورحیدری) که تاکنون کتب متعددی را در مقوله مدیریت بحران منتشر کرده‌اند، اقدام به تدوین و انتشار کتاب حاضر کردند. حفظ سلامت و رعایت ایمنی در محیط کار به مقداری که در این کتاب ارائه شده است برای تمامی شرکت‌ها، مؤسسات و سازمان‌ها یک ضرورت عمومی به حساب می‌آید، گرچه در شرکت‌ها و مؤسسات تخصصی، بسته به نوع فعالیت‌ها در برخی موارد به صورت تخصصی‌تر و کامل‌تر، بایستی این اصول را در دستور کار خود قرار دهند.

 

پیش‌بینی می‌شود این کتاب به لحاظ شمول کامل مباحث گوناگون ایمنی و سلامت در محیط کار، و نیز به لحاظ سادگی و روانی متن، به میزان زیادی مورد استقبال قرار گیرد.

منبع : خبرگزاری تسنیم
نویسنده خبر : مدیر پورتال
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد