• جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
  • اجمعه ٦ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Friday, December 14, 2018
  • "معتبرترین مرجع علمی، پژوهشی، آموزشی، اطلاعاتی، تحلیلی و راهبردی در حوزه حوادث، بلایا، بحران و ریسک"‌
صفحه اصلی
باشگاه متخصصین
تقویم حوادث و بلایا
گردشگری مجازی rss
کد مطلب :   179 تاریخ انتشار: 
شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
- 21:49 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/05/31
بازدید:   86  
 
۱5 شهری که طبیعت می‌تواند محوشان کند
۱5 شهری که طبیعت می‌تواند محوشان کند

روزنامه شهروند

تاریخ خبر: ۱۳9۴ چهارشنبه ۲8 مرداد

 

   کوبه- ژاپن

در  سال 1995، زمانی که یک زمین لرزه، اوزاکا-کوبه را لرزاند، هزاران نفر جان خود را از دست دادند. جمعیت 14.6 میلیون نفری ساکنان این شهر، با خطر ویرانگر دایمی و بزرگی که همواره آنها را تهدید می کند، زندگی می کنند. موج های طوفان حاصل از بادهای موسمی همچنین، با ایجاد امواج عظیم، خطر خسارت و صدمات را افزایش می دهند و شهرهای ساحلی را درهم می شکنند. شهر اوزاما-کوبه، سومین شهر در معرض تسونامی روی سیاره زمین است.

 

  ناگویا، ژاپن

منطقه پاسیفیک (اقیانوس آرام) تحت سلطه خطر تسونامی است که در این میان، ژاپن، روی فعال ترین گسل منطقه قرار دارد. گرچه تسونامی، در میان بلایای طبیعی اصلی، کمترین ویرانگری را دارد اما می تواند در ابعاد وسیعی، کشته بر جای بگذارد.

 

 رودخانه شانگهای، چین

جاری شدن سیل در چین، به دلیل قرار داشتن کشور روی دشت های سیلابی و دلتاهای رودخانه، امر معمولی است. شانگهای یک منطقه پرخطر با 11.7 میلیون نفر جمعیت است.

 

 آمستردام ، هلند

آمستردام پایتخت هلند است. شهر زیبایی با صدها  سال تاریخ و موزه های هنر فوق العاده. اما تقریبا هر لحظه ممکن است این شهر توسط  اقیانوس بلعیده شود.

بیشتر خاک هلند، پایین تر از سطح دریا قرار دارد. طوفان های دریایی و وقوع سیل از بلایای طبیعی این شهر و کشور هلند است. بدترین آنها در سال های 1287،1421، و 1953 به وقوع پیوسته که قربانیان زیادی بر جای گذاشته است.

 

  مانیل، فیلیپین

این شهر توسط چندین خطوط گسل، احاطه شده که همین موضوع موجب زمین لرزه های مرگبار زیادی شده است که خرابی های زیادی بر جای می گذارند. مانند سایر بخش های فیلیپین، مانیل روی کمربند طوفان های اقیانوس آرام قرار گرفته است که شش یا هفت گردباد در سال، این شهر را درمی نوردد. گردباد  هایان، یکی از پرقدرت ترین گردبادهایی بود که در  سال 2013 به وقوع پیوست و موجب ریزش زمین شد.

 

   تهران، ایران

تمام جمعیت پایتخت ایران، تهران، روی خط گسل قرار دارند. این، یکی از خطرناک ترین بخش های جهان است. از  سال 1830 میلادی (1209 شمسی) هیچ زلزله پرقدرتی در تهران نیامده است؛ اما به دلیل قوانین سست و سهل انگارانه ساختمان سازی، احتمالا عواقب خوبی در انتظار ساکنان این شهر نیست و این روند به همین صورت ادامه نخواهد یافت. برآورد می شود در صورت وقوع یک زلزله 7 ریشتری در همان موج اول حادثه 4 میلیون نفر جان خود را از دست بدهند.

 

 سیاتل 

زمین لرزه جدی ترین خطری است که سیاتل را تهدید می کند.  اما سیاتل مستعد چیزهای بدتری هم هست: کل سیاتل در معرض خطر مدفون شدن در زیر دریایی از لجن و گل ولای است.  قاتل اصلی <<لاهار>> است. این کلمه اصطلاحی اندونزیایی است. لاهار جریان بسیار بزرگی از لجن داغ، درخت و آب است که با سرعتی معادل 100 کیلومتر بر ساعت به طرف جلو می غلتد و حرکت می کند و بزرگتر و عظیم تر می شود؛ به نحوی که وقتی به شهر سیاتل می رسد، ساکنان سیاتل با لاهاری به ارتفاع 600 فوت (180متر) روبه رو می شوند.

 

داکا، بنگلادش

داکا، پایتخت بنگلادش، بزرگترین شهر جهان است و پرتراکم ترین شهر. بیش از 100 سال است که این شهر درحال تخریب شدن است. داکا هر  سال متحمل بادهای موسمی می شود که باعث سیل های مخربی هستند. در  سال 1989 یک گردباد، شهر را ویران کرد. گرچه جای تعجبی نیست؛ چراکه بنگلادش، بعد از آمریکای شمالی، مستعد ترین مکان برای وقوع گردباد در جهان است.

 

 نیویورک، ایالات متحده

نیویورک شهری پرخطر است: آدم ربایی، حملات تروریستی و...؛  اما با این حال بدتر و رایج تر از همه اینها طوفان و گردبادهایی است که شهرتشان از خاک آمریکا هم فراتر رفته است؛ سندی، کاترینا و.... همه طوفان ها و گردبادهایی که تا امروز در آمریکا به وقوع پیوسته، جزو دسته اول (کم خطرترین) بوده اند. به این معنا که به آن اندازه قدرتمند نبوده اند که کل شهرها و مناطق را از بین ببرند، اما مطمئنا طوفان های خیلی خطرناک تر هم در راه است.

 

 توکیو-ژاپن

این منطقه، با وجود خطرات دایمی زمین لرزه ها، سیل، تسونامی و بادهای موسمی، پرخطرترین منطقه روی سیاره زمین است. تهدید جانی مردم توسط زمین لرزه ها، تا 80 درصد جمعیت توکیو می رسد و ترس از تسونامی ها به دلیل واقع شدن شهر روی حلقه آتشین گسل های فعال، ترسی حقیقی است.

در  سال 1923، این منطقه توسط یک زلزله تخریب شد و 142 هزار نفر کشته شدند.

 

  کلکته، هند

سیل، خطر وسیعی است که شهر 10.5 میلیون نفری کلکته را تهدید می کند. این شهر همچنین پنجمین شهری است که خطر تسونامی آن را تهدید می کند و ساکنان این شهر، همواره منتظر طوفان ها و بادهای موسمی شدید هستند.

 

 ونیز، ایتالیا  

احتمالا تنها چیزی که شما از شهر ونیز ایتالیا می دانید، این است که همه خیابان های آن، رودخانه هایی از آب جاری است و مردم برای جابه جاشدن، سوار قایق های روبازی می شوند که این خیلی رومانتیک است. تا به حال از خود پرسیده اید که چرا خیابان های ونیز، مملو از آب هستند؟ آیا واقعا خودشان این کار را کرده اند تا توریست ها برای دیدن این شهر، جذب شوند؟

واقعیت این است که این شهر، درحال غرق شدن و فرورفتن به دریای مدیترانه است؛ آن هم با سرعت وحشتناک. امروزه گرمای جهانی باعث آب شدن یخ ها و به تبع آن افزایش حجم آب اقیانوس ها شده و سرعت فرورفتن ونیز،  بیشتر می شود.

 

  جاکارتا، اندونزی

تقریبا نیمی از جاکارتا، پایین تر از سطح دریا قرار دارد و همین موضوع، باعث زمین لرزه های شدیدی می شود که جمعیت 17.7 میلیون نفری ساکن آن جا را تهدید می کند. زمین آن جا متشکل از خاک نرمی است که لرزش ها را تشدید می کند و باعث آسیب های بیشتری می شود. همچنین با توجه به  خطر سیل، جاکارتا یکی از خطرناک ترین شهرهای جهان است.

 

 ناپل، ایتالیا

در  سال 79 بعد از میلاد، شهرهای رومی پامپی و هرکولانیوم، به طور کامل با فوران خشمگین کوه آتشفشان

<<وزو    ویوس>> مدفون و نابود شدند. در هر حال، مردم شهر همسایه، ناپل (که در آن زمان با نام ناپولیس شناخته می شد)، شاهد خشم طبیعت و خشم کوهی بودند که دوستانشان را از بین برد. کوه وزو ویوس گهگاهی بیدار می شود و خود را نشان می دهد.

 

 لس آنجلس، ایالات متحده

 شهر لس آنجلس روی خط گسل سن آندریاس قرار گرفته که این شهر را تا حد بسیار زیادی مستعد زلزله کرده است. جمعیت 14.7 میلیونی ساکنان آن، با ترس یک فاجعه بزرگ زندگی می کنند.

 

 

منبع : شهروند
نویسنده خبر : مدیر پورتال
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد