• چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
  • الاربعا ٢٥ ذی قعده ١٤٤١
  • Wednesday, July 15, 2020
  • "معتبرترین مرجع علمی، پژوهشی، آموزشی، اطلاعاتی، تحلیلی و راهبردی در حوزه حوادث، بلایا، بحران و ریسک"‌
صفحه اصلی
باشگاه متخصصین
تقویم حوادث و بلایا
گردشگری مجازی rss
کد مطلب :   448 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵
- 10:39 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/12/01
بازدید:   43  
 
ناآگاهی، بلایی بزرگتر از حادثه/مردم هشدارها را جدی بگیرند
ناآگاهی، بلایی بزرگتر از حادثه/مردم هشدارها را جدی بگیرند
تهران - ایرنا - عکس گرفتن از برخی رویدادها و بارگذاری آن در صفحه‌های اجتماعی به جایی رسیده که برخی شهروندان هنگام بروز بحران و بلایای طبیعی هم به جای خروج از منطقه بحران زده جانشان را برای این کار به خطر می اندازند؛ واقعیتی که تا حدودی بیانگر ساده انگاری و نوع نگرش برخی از مردم درباره خطرات ناشی از این بلایا است.

ناآگاهی، بلایی بزرگتر از حادثه/مردم هشدارها را جدی بگیرند

تهران - ایرنا - عکس گرفتن از برخی رویدادها و بارگذاری آن در صفحه‌های اجتماعی به جایی رسیده که برخی شهروندان هنگام بروز بحران و بلایای طبیعی هم به جای خروج از منطقه بحران زده جانشان را برای این کار به خطر می اندازند؛ واقعیتی که تا حدودی بیانگر ساده انگاری و نوع نگرش برخی از مردم درباره خطرات ناشی از این بلایا است.

 

به گزارش ایرنا، دانشمندان معتقدند در پی ادامه انتشار دی اکسید کربن با شدت کنونی توسط کشورهای صنعتی و در حال توسعه، آب و هوای جهان وارد حالتی غیر قابل پیش بینی شده است که پیامدهای ناشناخته‌ای را به دنبال خواهد داشت.

تقریبا تمامی محققان برجسته‌ای که در تحلیل های موشکافانه تخصصی درباره تغییرات جوی مشارکت داشته‌اند، بر این باورند که سطح بالای انتشار گازهای گلخانه‌ای منجر به تغییرات شگرف در سیستم آب و هوایی جهان شده است؛ نقطه اوجی که پیامدهایی کاملا ناشناخته به دنبال دارد.

خشکسالی‌های گسترده و برف و باران های سیل آسا از نتایج این تغییرات اقلیمی در سراسر جهان به شمار می رود و ایران نیز از این تغییرات بی بهره نبوده است و بروز خشکسالی و برف و باران های سیل آسا تقریبا تمام استان های کشور را در برگرفته است.

تنها در یک هفته گذشته برف، کولاک و سیلاب های اخیر منجر به کشته و مفقود شدن هشت تن از هموطنان شد.

هر چند نمی توان نقش تامین امکانات امدادرسانی و مجهز بودن به تجهیزات پیشرفته روز دنیا را در مسیر امدادرسانی نادیده گرفت، اما توجه به نکات آموزشی و همچنین نقش میزان آگاهی و نوع واکنش مردم در هنگام بروز حوادث و بلایا موضوعی است که می تواند از بار هزینه ها بویژه تلفات انسانی بکاهد.

بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان نیز هنگام بروز بلایای طبیعی با وجود امکانات و تجهیزات پیشرفته با مشکلاتی مواجه می شوند ولی آنچه در اخبار و گزارشات شاهد آن هستیم واکنش درست و صحیح مردم در توجه به هشدارها و مواجهه با بلایا است.

شاهین فتحی معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، درباره اقدامات سازمان امداد و نجات هلال احمر در روز های اخیر گفت: اخبار و اطلاعات درباره سامانه های بارشی از طریق سازمان هواشناسی در اختیار ارگان های مربوطه و همچنین مردم قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه تمام پایگاه های سازمان امداد و نجات در حال آماده باش هستند، افزود: به دلیل پیشبینی هایی که انجام شده بود، پشتیبانی های بیشتر و اقلام مورد نیاز در اختیار های استان‌های تحت تاثیر برف و کولاک و سیلاب قرار گرفت.

وی به برگزاری جلسات روزانه از طریق ویدوئو کنفراس با تمام مدیران امداد و نجات هلال احمر اشاره کرد و گفت: در روزهای اخیر نیز به منظور مدیریت بهتر امدادرسانی، مسئولان سازمان به استان های کرمان و فارس، بوشهر سفر کردند تا از نزدیک شرایط کار و نحوه اقدامات امدادی را کنترل کنند.

فتحی درباره عملیات های چند روز گذشته با توجه به گستردگی و شدت حوادث، گفت: در این مدت در مناطق تحت تاثیر برف و کولاک 7 هزار و 500 نفر اسکان اضطراری یافتند و کار امدادرسانی برای 32 هزار و 400 نفر در 26استان انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه به جز کمک ها و اعتبارات دولتی، موضوع بسیار مهم و تاثیرگذاری که به کاهش صدمات منجر می شود، آگاهی و مشارکت صحیح مردم در هنگام بروز بلایا و حوادث است، ادامه داد: یکی از مشکلات امدادگران در هنگام بروز حوادثی مانند برف، کولاک، سیل و آب گرفتگی بویژه در روزهای اخیر موضوع میزان همکاری مردم است.

او اضافه کرد: بارها شاهد بودیم هنگامی که از مردم درخواست می کنیم که منطقه را به دلیل بروز سیلاب تخلیه کنند، آنها خودداری می کردند و به جای اینکه سرعت عمل نشان دهند، به گرفتن عکس از حادثه مشغول می شوند که این کار می تواند جان آنها را تهدید کند.

فتحی یکی دیگر از مشکلات در این باره را آگاه نبودن مردم از مجهز سفر کردن اعلام کرد و گفت: مردم باید این آگاهی را داشته باشند در سفرهایی که به دلیل شرایط نامساعد جوی احتمال بروز بلایای طبیعی وجود دارد، با خودروی مجهز و امکانات کامل سفر کنند و وسایلی مانند زنجیر چرخ و لباس و غذا همراه داشته باشند.

این مسئول سازمان امداد و نجات به موضوع آگاهی نداشتن مردم از برخی تهدیدها هنگام بروز حوادث طبیعی اشاره کرد و گفت: مثلا در هنگام بروز سیل مردم برای پناه گرفتن به زیر پل ها می روند که بسیار خطرناک است.

او ادامه داد: برخی تصور می کنند اگر هنگام بروز سیلاب در خودرو بمانند در امان هستند در حالی که خودرو نیز با یک میزان مشخص حجم و شدت آب واژگون می شود و مرگ سرنشینان را در پی خواهد داشت.

وی نقش آموزش را در آگاهی مردم مهم دانست و گفت: نگرش مردم نسبت به خطرات باید تغییر کند و مردم بدانند که حوادث و بلایای طبیعی هر چند کوچک می تواند برای آنها خطر آفرین و جبران ناپذیر باشد.

فتحی تصریح کرد: هنگامی که مردم نگرش صحیحی نسبت به خطرات داشته باشند، اقدامات درستی انجام می دهند که به کاهش صدمات ناشی از حوادث کمک می کند.

وی با بیان اینکه مرجع آگاه سازی در این خصوص تنها هلال احمر نیست، گفت: دیگر ارگان‌ها نیز باید وظایفشان را در این باره انجام دهند.

او به برخی موارد در این زمینه اشاره کرد و گفت: مسئولان امدادی هنگام وقوع سیل در استان فارس از مردم خواهش می کردند که منطقه را ترک کنند اما بعضا آنها خودداری می کردند که دقیقا ناشی از نداشتن آگاهی نسبت به خطرات احتمالی است.

فتحی اظهار داشت: ‌اگر مردم شناخت کافی داشته باشند در مدیریت بحران به مسئولان امدادی کمک می کنند و افزایش این مشارکت قطعا به کاهش صدمات ناشی از وقوع بلایای طبیعی کمک خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری ایرنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد