• چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
  • الاربعا ٢٥ ذی قعده ١٤٤١
  • Wednesday, July 15, 2020
  • "معتبرترین مرجع علمی، پژوهشی، آموزشی، اطلاعاتی، تحلیلی و راهبردی در حوزه حوادث، بلایا، بحران و ریسک"‌
صفحه اصلی
باشگاه متخصصین
تقویم حوادث و بلایا
گردشگری مجازی rss
کد مطلب :   468 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
- 19:36 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/02/02
بازدید:   67  
 
جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل، نجار رئیس سازمان مدیریت بحران، نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس وآقاجانی معاون وزیر بهداشت در افتتاحیه کنگره
جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل، نجار رئیس سازمان مدیریت بحران، نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس وآقاجانی معاون وزیر بهداشت در افتتاحیه کنگره

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در هشتمین کنگره سلامت در حوادث و بلایا  گفت: تهدیدات معمولاً به سه منشأ کلی دسته بندی می‌شوند، یکی حوادث طبیعی (تهیدات طبیعی)، حوادث غیر طبیعی (صنعتی) و دسته سوم حوادث طبیعی غیر انسان ساز هستند.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه فضای عمومی کنگره فضای مدیریت بحران و درمان است، تاکید ما بر دسته دیگر حوادث و تهدیدات فیزیولوژیک است که جان انسانها را می‌تواند تهدید کند.

 

جلالی، با بیان اینکه حضور در فضای جهانی، توسعه دانشگاه‌های مختلف و نزدیک شدن رشته‌های گوناگون به یکدیگر می‌تواند تهدیدات جدیدی را به ما معرفی کند، متذکر شد: در سال گذشته بیل گیتس، صاحب شرکت مایکروسافت در کنفرانس مونیخ که در آن درباره حوادث امنیتی جهانی صحبت می‌شود، سخنرانی کرد؛ وی تهدید هسته‌ای، تهدید اقلیمی و تهدیدات سلامت و بیولوژیک را تهدید جدی برای جهان دانست.

 

وی در ادامه افزود: بیل گیتس از یک جریان جدید خبر داد که ویروس‌هایی به عنوان ویروس‌های مصنوعی در حال ساخت هستند که حوزه مشترک سایبر و بیولوژیک را در برمی‌گیرند و در واقع امکان انتقال ویروس از طریق صفحه مانیتور و کامپیوتر را فراهم می‌کنند.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: در کشورها پروژه‌ای در دست است که تولید ویروسهایی با قابلیت انتشار از طریق مانیتور در حال جدی شدن است بنابراین آنچه که بیل گیتس بر آن تاکید می‌کند اینکه احتمال یک تلفات سنگین بزرگ آنفلوانزا مانند دوران جنگ جهانی اول و دوم را پیش‌بینی می‌کند.

 

وی با اشاره به پیشنهادات بیل گیتس مبنی بر اینکه ما باید زرادخانه‌ای متشکل از سلاحهای جدید زیستی، واکسنها داروها و فنون تشخیصی را راه اندازی کنیم، گفت: پیشنهاد بیل گیتس این است که باید یک آمادگی ایجاد کنیم تا همانند آمادگی ارتشها مدیریت اوضاع را انجام دهیم.

 

جلالی، تصریح کرد: ما باید این موضوع را یک هشدار جدی فرض کنیم و بیل گیتس تلفات بیش از صد میلیون را برآورد کرده است و اگر وارد تحلیل سیاسی نشویم و به این موضوع برداشت مثبت داشته باشیم، می‌توانیم به این موضوع به چشم یک هشدار جهانی نگاه کنیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ساخت زرادخانه تشخیصی، ظهور و بروز ویروسهای مشترک سایبری، تجهیز و تولید آمادگیهای پدافند زیستی باید مورد توجه باشد.

 

نیازمند انسجام و پیوستگی زیرساختهای C.V.C بهداشت درمانی در حوزه دام و نبات هستیم

وی با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد که برای تهدیدات بیولوژیک نیازمند انسجام و پیوستگی زیرساختهای سی وی سی بهداشت درمانی در حوزه دام و نبات هستیم، یادآور شد: ما به عنوان بخشی از جامعه جهانی باید این آمادگی لازم را در کشور ایجاد کنیم تا به این شکل هر نوع بیماری را رصد، پایش و تشخیص دهیم؛ بنابراین یک شبکه سازی در کشور ضروری است.

 

نباید هیچ نوع شکاف راداری و تهدید راداری در کشور وجود داشته باشد

جلالی، ادامه داد: باید اوضاع رادارها و شبکه‌های راداری را بررسی کنیم که هیچ نوع شکاف راداری و تهدید در آن وجود نداشته باشد که در این باره ارتباط تشخیصی به لحاظ آموزش تخصصی زیرساختی نیروی انسانی بسیار لازم است همچنین سامانه نظارت و کنترل برای بخشهای مختلف ضرورت دارد.

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه زیست شش حوزه انسان، غذا، محیط، دام، آب آشامیدنی و محیط زیست یک نظارت و کنترل منسجم و پیوسته را طلب می‌کند، متذکر شد: در این باره منهای شبکه جهانی اقدامات داخلی لازم است.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه افزود: تقویت ساز و کارهای آمادگی بسیار مهم است؛ در این زمینه ما خیلی موفق نبودیم اما باید در حوادث ملی نقش و کارکرد ارگانها را تعیین تکلیف کنیم که این موضوع اولویت ملی ما است.

 

وی تاکید کرد: ما باید تقسیم کار ملی را با شبیه سازی ابولا در آفریقا پیگیری کنیم و شخصیتهای کشوری و لشکری را پیگیری فعال باشند که دکترین و استراتژی بحران یعنی چگونه جلو برویم و این موضوعی است که باید به آن پرداخته شود.

 

جلالی، به این موضوع تاکید کرد که ممکن است نیازمند امکانات و تجهیزاتی باشیم که باید تهیه شود همچنین باید آموزشهای فراگیر را در دستور کار داشته باشیم و در این باره با تمرین و تکرار به هماهنگی و هم افزایی برسیم.

 

وی درباره مقوله پدافند زیستی گفت: پدافند زیستی طیفی از اقدامات است که عمدتا فقط به مباحث پزشکی نمی‌پردازد بلکه اقداماتی از جنس تهدید شناسی، آلودگی، کنترل آلودگی امداد، نجات و درمان و اقداماتی مانند قرنطینه و انتظامی است.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: عملیات ردیابی، تعامل بیماری و منشا آن نیز در میان نیروهای مسلح دستگاههای انتظامی، اطلاعاتی و فرهنگی حائز اهمیت است.

 

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در هشتمین کنگره سلامت در حوادث و بلایا که به همت سازمان بسیج جامعه پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است، گفت: ساز و کار مدیریت بحران کشور پیشگیری است و تمام تلاش‌ها باید به این زمینه معطوفف شود.

 

نجار، با بیان اینکه حادثه خبر نمی‌کند اما باید در کشور حادثه را باور کنیم، ادامه داد: اگر حادثه را باور داشتیم فرآیند تأمین اعتبار برای حوادث حل و به نتیجه می‌رسید، باید آماده باشیم و جامعه را نیز آماده کنیم تجهیزات زیادی داریم اما نیاز به شناسایی وجود دارد و اینکه بتوانیم در زمان حادثه به طور دقیق از آنها استفاه کنیم.

 

وی ادامه داد: مشارکت دادن مردم و استفاده از تشکل‌های مردمی امر دیگری است که باید به آن توجه کرد تا مردم آموزش‌های لازم را نبینند راه به جایی نمی‌بریم اولین امدادگران ما اعضای خانواده‌ای هستند که از حادثه  جان سالم به در می‌برند.

 

وی در ادامه گفت: آموزش مستمر در تمام سطوح جامعه لازم است،  یزد را به عنوان پایلوت برای آموزش‌ها شروع کرده‌ایم، استفاده از رسانه ملی در این بخش نیز ضروری است. ایران کشور حادثه‌خیزی است و ما تجربه زلزله‌ای مهیب و سیل‌های مخرب فراوانی را داریم هر روز شاهد حوادث گوناگون هستیم و اگر نکات لازم مورد توجه قرار نگیرد کار بسیار سخت خواهد شد.

 

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: سالیانه 200 هزار واحد مسکونی در سطح روستایی بازسازی می‌شوند که در مقابل زلزله مقاوم باشند اما با این حال میزان تلفات قابل توجه است همچنین تعدادی از افراد مجروح به دلیل دیر رسیدن جان خود را از دست می‌دهند و یا معلول می‌شوند همچنین بار آثار روانی باقیمانده بسیار مخرب است.

 

نجار، گفت: باید تصور یک زلزله 7.5 ریشتری در تهران را داشته باشیم چقدر آمادگی این حادثه را داریم و باید بررسی کرد که آیا پزشکان و پرستاران و تجهیزات آمادگی این حادثه را خواهند داشت یا خیر.

 

وی افزود: هنوز ما در زمان ایجاد حادثه سر بسیاری از مسائل به نتیجه نرسیده‌ایم مثلا اینکه در تصادفات جاده‌ای چه سازمانی فوتی را انتقال دهد هنوز نتیجه نگرفته‌ایم؛ هلال‌احمر و اورژانس هر کدام ید طولایی دارند اما هر کدام مسئله‌ای را عنوان می‌کنند.

 

علی نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در هشتمین کنگره سلامت در حوادث و بلایا که در دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال  برگزاری است، به سخنرانی پرداخت.

 

نوبخت، ضمن تشکر از سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور و دکتر رئیس‌زاده گفت: کشور ما از بعد عملی درگیر حوادث و بلایای مختلفی است در این باره باید گفت که ما شاهد جنگ تحمیلی 8 ساله، حادثه زلزله ایلام، زنجان و بم، سیل ماسوله و وجود ریزگردها در 10 استان کشور بوده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه در مواجه به حوادث و بلایا پیشگیری نقش مهمی را ایفا می‌کند، بیان کرد: عامل بسیاری از حوادث انسانها هستند؛ به جز زلزله که نمی‌توان آن را پیش بینی کرد و فقط می‌توان از آن به شکل جزئی پیشگیری کرد، به محض اتفاق افتادن اگر بتوانیم تجارب نظری را به عملی تبدیل کنیم، مرگ و میر کمتر خواهد شد اما در باقی حوادث انسان نقش به سزایی دارد.

 

نوبخت، ادامه داد: در جنگها انسانها هستند که یا با عدم دیپلماسی یا با یک خوی تجاوزگیری آن را به کشوری تحمیل می‌کنند.

 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه در یک سری از سیل‌ها در کشور عوامل انسانی نقش داشته است، تصریح کرد: قطع بی‌رویه درختان نقش عوامل انسانی را در سیل متذکر می‌شود.

 

انسان باید توسعه یافته باشد تا به توسعه پایدار دست پیدا کند

وی در ادامه افزود: در توسعه پایدار به نظر می‌رسید که فقط باید به منابع اقتصادی توجه کرد اما شاهد بودیم افرادی که توانایی مالی بالا داشتند نیز درگیر بلایا شدند، سپس به مقوله تکنولوژی توجه کردند که در نهایت به این موضوع رسیدند که انسان باید توسعه یافته باشد تا به توسعه پایدار دست پیدا کند.

 

نوبخت، تاکید کرد: انسان در ایجاد گرفتاری و رفع آن تاثیر دارد بنابراین باید از آموزش لازم برخوردار باشد.

 

وی درباره توجه به مقوله آموزش عمومی گفت: نظر به اینکه آموزش موضوع عمومی است باید از اساتید، معلمان، ائمه جماعات و دیگر مسئولان مملکت استفاده کینم به این دلیل که مسئله جناح و گروه خاصی نیست بلکه مسئله حاکمیتی است و باید بدانیم که حوادث و بلایا مربوط به سه قوه است.

 

این مقام مسئول به بیان سخنی از مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه "مملکتی زنده است که فرهنگ آن زیبا باشد"، پرداخت و خاطرنشان کرد: جامعه پزشکی امروز از تجارت فرهنگ جنگ دور است، هدایت و مدیریت این امر گسسته شده و فرهنگی که باید از نیروهای جبهه و جنگ جریان پیدا کند اتفاق نیافتاده است.

 

وی در ادامه افزود: برای ادامه مسیر باید بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری یکی از جلسات مجلس را به موضوع مدیریت حوادث و بلایا اختصاص دهیم؛ اینکه چه کنیم تا تشکیلاتی که موازی با یکدیگر کار می‌کنند مانند سازمان مدیریت بحران، سازمان پدافند غیرعامل و واحدهای مختلف را دور یکدیگر جمع کنیم.

 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ابراز امیداوری کرد که از کمیسیون سلامت مجلس خیری ساطع شود و همه مسئولان را زیر یک قانون و پرچم جمع کند تا به این شکل تمامی افراد را بسیج کنیم و حوادث و بلایا کمتر شود.

 

نوبخت، در پایان به بیماری‌های مزمن به عنوان یکی دیگر از مشکلات اشاره کرد و گفت: حاشیه نشینی‌ها و اعتیاد از معضلات اجتماعی است و وظیفه ما است که این موضوع را فراموش نکنیم و حوادث حاد و مزمن را نیز با یکدیگر در نظر بگیریم.

 

دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت، در هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا که در سالن همایش های رازی در حال برگزاری است، با بیان اینکه حوادث و بلایا در مجموع کشور های جهان یکی از چالش های عمده نظام سلامت است، گفت: این موضوع سالیانه باعث مرگ و میر، مصدومیت و معلولیت میلیون ها  نفر می شود و بشریت ناچار است حجم زیادی از منابع دنیا من جمله سلامت را اختصاص به آن بدهد، همچنین از آنجایی که در حوادث و بلایا جمعیت مولد و جوان بسیار درگیر این موضوع می شود از این حیث هم توجه بیشتری می طلبد.  

معاون وزیر بهداشت با اعلام اینکه خوشبختانه در طی سال های اخیر چند کار عمده در حوزه سلامت برای بلایا و خطرات ناشی از آن انجام شده است، گفت: "نقشه خطر" تدوین، و نرم افزاری بدین منظور تهیه شده که می توان مشخص کرد در هر شهر و هر نقطه ای از کشور چه نوع خطرات و بلایایی ممکن است اتفاق بیفتد و در گذشته اتفاق افتاده و در هر منطقه ای بایستی چه آمادگی هایی را ایجاد کنند.

وی بحث آموزش را از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه مطرح کرد و افزود: در سطوح مختلف نظام سلامت آموزش برای مدیران، کارشناسان، سیاستگذاران و ارائه دهندگان خدمات انجام شده که در مواجه بلایا چه اقداماتی را باید انجام دهند.

آقاجانی از سطح بندی خطرات سلامت خبر داد و گفت: اینکه ما بتوانیم خطرات را سطح بندی کنیم و نوع و سطح مداخله را تنظیم بکنیم بسیار اهمیت دارد و بدانیم هر مشکل در چه سطحی نیاز به مداخله دارد و چه مقدار پتانسیل سلامت کشور باید به پای کار بیاید هم انجام شده است.

وی با اهمیت دانستن چار چوب ملی پاسخ حوادث و بلایا، از تدوین این چارچوب خبر داد و بیان کرد: نظام سلامت باید بتواند در این موقعیت پاسخ مناسب را از خود نشان بدهد، این چارچوب ملی پس از تدوین به دانشگاه های کشور ابلاغ شد تا بدانند که حوزه سلامت پاسخ مناسب چه از نظر نوع زمان بندی و چه به لحاظ نوع اقدامات به چه صورت انجام بدهند.

سیاست های عمرانی پیوست خطر داشته باشند

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کشور ایران با بلایا و مخاطرات زیادی مواجه است گفت: ما همچنان کارهای زیادی در پیش داریم برای اینکه بتوانیم به درستی و متناسب با این خطرات واکنش مناسب را نشان دهیم. یکی از آن اقدامات که باید در آینده در سطوح مختلف مد نظر باشد، سیاست های است که در کشور اتخاذ می گردد، پروژه های عمرانی که تصویب و اجرا می کنیم بایستی پیوست خطر داشته باشد یعنی باید مشخص باشدکه در هر نقطه از کشور چه بلایایی ممکن است اتفاق بیفتد و در آن پروژه عمرانی و سرمایه گذاری باید پیوست خطر لحاظ شود تا سرمایه گذاری از بین نرود و در زمان حادثه به خوبی استفاده بشود و از اینکه خود آن سرمایه گذاری خطر جدیدی را ایجاد بکند اجتناب شود.

وی پایش خطرات را نیز حائز اهمیت دانست و افزود: بایستی به طور مداوم این پایش اتفاق بیفتد و افزایش آمادگی مردم و نظام سلامت برای مقابله با بحران ها که همچنان نیازمند برنامه ها و اقدامات گسترده و مستمر است اتفاق بیفتد.

آقاجانی تاکید کرد: اگر ما به بلایا فکر نکنیم و آن را در دستور کار نداشته باشیم قدر مسلم در روز حادثه نخواهیم توانست واکنش مناسب نشان دهیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه روزگاری بیماری های عفونی در کشور ما تهدید بزرگ برای کودکان بود، افزود: یکی از نکاتی که اخیرا خیلی مورد توجه قرار گرفته بحث کارگروه کودک و نوجوان است، امروز متاسفانه در کشور ما بالاترین علت مرگ کودکان و نوجوانان را حوادث تشکیل می دهد، پس ضرورت دارد به طور خاص روی این موضوع تاکید بکنیم، خوشبختانه این کارگروه تشکیل شده و به عنوان شروع هفت هزار کودک را تحت آموزش قرار دادند، این کار را پایلوت کردند که انشاالله در کشور توسعه پیدا بکند.

وی تاکید کرد: البته بسیاری از این برنامه ها خارج از حوزه وزارت بهداشت است و نیازمند همکاری دستگاه های مختلفی است خصوصا مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: بیمارستان ها عالی ترین خدمات را در حوزه سلامت ارائه می کنند و در مواقع بروز بحران و بلایا ملجع و پناه اصلی مردم هستند.

آقاجانی گفت: طی یک پژوهش ملی برای بررسی وضعیت ایمنی بیمارستان ها با ۱۴5 آیتم و تابلو خطر در برابر حوادث ترسیم شد. وضعیت ما از این حیث خیلی مناسب نیست حدود  ۲۰ در صد در کشور آمادگی پایین را کسب کردند و حدود 8۰ درصد آمادگی متوسط از همه حیث کسب کردند این زنگ خطری که نشان می دهد کارهای صورت گرفته باید با جدیت ادامه پیدا بکند تا آمادگی بیمارستان ها را به عنوان مهمترین نهاد ارائه دهنده خدمات سلامت در موقع بروز بلایا بالا ببریم تا به احسن وجه به وظایف خود عمل کنند.

منبع: خبرگذاریها

منبع :
نویسنده خبر : مدیر پورتال
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد